Piguła / tekst napisany z praktyki.
Tytułem wyjaśnienia: Search engine to po prostu wyszukiwarka, ale w dzisiejszych czasach można skrócić to do jednego słowa - Google.
Każdy kto zetknął się z tematem Optymalizacja dla Search Engine, lub Pozycjonowanie SEO, zna dobrze biblię podstaw SEO i każdy zapewne słyszał te zalecenia milion razy. W zależności od specjalisty lista ułożona jest w różnej kolejności, ale zwykle wymienia się te same zasady.
Dla przypomnienia:
- bądź responsywny
- bądź bezpieczny (ssl)
- dostarczaj przejrzystych i wartościowych treści
- nagłówki H1 i H2 mają duże znaczenie
- skompresuj zdjęcia
- geo-taguj zdjęcia dla lokalnego biznesu
- dodaj meta title (tytuł strony dla Google)
- dodaj meta description (opis dla Google)
- dodaj meta keywords (słowa kluczowe)
- popraw prędkość stron (page speed insights)
- zandeksuj sitemap w search-console (mapa strony)
- zalicz testy mobilne w search console
- zalicz testy desktopowe w search console
- dodaj back-linki do swojej strony
- dodaj swoją lokalizację w maps.google
- udzielaj się w social-mediach
Cel - co osiągniesz?
Krótko:
Tworząc stronę, sklep online, czy inną witrynę, zależy nam by była ona popularna. W tym celu musimy zadbać o to, by znaleźć się jak najwyżej w wyniku wyszukiwania. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Google to nie tylko wyszukiwarka, ale obecnie to wiele połączonych “organizmów”, które kierują się zasadami, z których jedna z najważniejszych, to “dbać o odbiorcę”, a to, w przypadku Search Engine, oznacza dostarczanie jak najtrafniejszych odpowiedzi na zapytania.
Google chce dobra swoich odbiorców, my chcemy być wysoko w Google, więc zastanówmy się, jak wpisać się w wymagania, które decydują o pozycji w wynikach wyszukiwania.
- Jest to najtańsza forma reklamy
- Gwarantuje szeroki zasięg odbiorców
- Powoduje wzrost ruchu na stronie
- Zwiększa rozpoznawalność
- Kształtuje pozycję lidera branży
- Ma wpływ na wzrost zysków
- Zyskujesz nowych klientów
- Docierasz tylko do osób zainteresowanych
Strony, które poleca Google powinny:
A. Zawierać adekwatne treści
B. Treść ma być czytelna
C. Strony powinny być dostępne natychmiast
A. Content - ocena treści
Roboty Google to jednak wciąż maszyny i aby sprawiedliwie ocenić Twoja stronę nie bazują na subiektywnej opinii. Zastosowane są tu algorytmy, które porównują treści stron do szablonów dobrych praktyk literackich. W ramach kryterium treści oceniane są więc między innymi:
- Długość tekstu strony
Dobra merytoryczną strona powinna zawierać od 250 do około 1500 słów. To mniej więcej tyle ile zawiera ten tekst. - Podział tekstu na akapity.
Celem zwiększenia czytelności. W zależności od długości tekstu akapitów powinni być odpowiednio dużo. - Ilość nagłówków h1 i h2
Pamiętaj: tylko i zawsze jeden nagłówek h1, na stronę, oraz tekst podzielony na sekcje, których wyróżnikiem będą nagłówki h2 - Długość nagłówków tekstu
Nagłówek h1 o długości ok 30, lecz nie więcej, niż 70 znaków
Nagłówki h2 powinny być zwięzłe i nie powinny się powtarzać. - Powtórzenia w treści słów użytych w nagłówkach
Tak, by automat mógł ocenić, że nagłówki nie są mylące, bądź że nie jest to ckickbait - Ilość i długość wyróżnień (np pogrubień tekstu)
Tekst nie może składać się wyłącznie z wyróżnień. Jeśli pogrubisz całość, to zmniejszasz czytelność. To samo dotyczy tekstu pisanego w całości np CAPSEM. Wyróżnione powinny być ciągi około 2-5 wyrazów. - Długość zdań w treści.
Zdania powinny się składać z około 10-20 wyrazów.
I ciekawostka:
Oceną sensu Twojego tekstu i odpowiednim raportowaniem treści jako rzekomo niewłaściwych z pewnością niezwykle skrupulatnie zajmie się Twoja konkurencja lub osoby niezadowolone z Twoich usług ;)
B. czytelność
O ile jakość treści oceniana była spójnie, to w przypadku czytelności mamy do czynienia z dwiema niezależnymi ocenami. Oddzielnie traktowana jest czytelność na urządzeniach mobilnych i oddzielnie na komputerach typu desktop/laptop. Dlatego właśnie musimy zadbać o tzw responsywność stron internetowych. W skrócie chodzi o to, by witryna wyglądała dobrze na urządzeniach z różnymi wielkościami ekranów.
Desktopy wyposażone są z reguły w duże ekrany, które umożliwiają stosowanie kompozycji bardziej rozbudowanych (akapity, szpalty, kolumny, etc). Wielkość tych ekranie pozwala również na zastosowanie mniejszych wielkości czcionek, gdyż na dużej matrycy pozostają one czytelne. Tym samym pojedynczy ekran pomieści więcej treści.
Na urządzeniach mobilnych, pomimo coraz doskonalszych technik nie jesteśmy w stanie "przeskoczyć' jednego: niedoskonałości ludzkiego wzroku. I to właśnie dlatego zaleca się stosowanie czcionek nieco powiększonych, oraz rozrzedzenia linii wewnątrz akapitów (wzorem tekstu, który właśnie czytasz)
Kolejnym istotnym aspektem oceny czytelności na urządzeniach mobilnych jest wygoda i ergonomia czytania. Ważne jest, by treść strony nie była szersza, niż ekran na którym jest wyświetlana (należy unikać poziomego paska przewijania).
Istotne jest również, by elementy klikalne nie znajdowały się zbyt blisko siebie, gdyż w przeciwnym razie przeglądający stronę mógłby niechcący dokonać błędnego wyboru (np elementów menu, lub odpowiedzi na Twoją ankietę)
C. PageSpeed, czyli prędkość
Klient Google musi otrzymać odpowiedź możliwie szybko. Stąd pozornie mało istotne zasady dotyczące np prędkości ładowania się samej strony, czy chociażby odpowiedniego skompresowania zdjęć. Algorytmy Google oceniają te parametry na równi z słowami kluczowymi, czy nagłówkami zawartymi w treści. W przypadku oceny indeksu prędkości stron istotny jest nie tylko czas w jakim strona została załadowana do przeglądarki, ale również np ilość skryptów js czy arkuszy stylów CSS, zastosowanych do konstrukcji strony. Zaleca się wówczas kompresowanie skryptów, a także konsolidację wielu arkuszy w jeden.
Warto zauważyć, że Google oddzielnie ocenia prędkość stron w wersji mobilnej i desktopowej.
Zdjęcia i obrazki
To bardzo istotny element stron. Często jedno zdjęcie zastępuje wiele słów wyjaśnień, nierzadko ilustracja jest niezbędna i w sposób istotny uzupełnia treść. Zdjęcia i piktogramy poprawiają również atrakcyjności twojej witryny i zwiększają jej czytelność, eliminując efekt znużenia. Nie należy się więc wzbraniać przed stosowaniem ilustracji, na nic się zda pierwsza pozycja w wyniku wyszukiwania, jeśli nikt nie doczyta tego, co napisałeś.
W skrajnych przypadkach źle skonstruowany i nudny tekst może spowodować współczynnik odrzuceń na poziomie 100%.
Ocenie Google podlegają tu głównie:
- Wielkość pliku ilustracji
- Stosunek powierzchniowy ilustracji do tekstu na stronie
- Tekst alternatywny (tzw alt tag)
- Geo-tagi zamieszczanych fotografii
- Prawa autorskie
- W skrajnych przypadkach (nie)przyzwoitość obrazu
Pamiętaj. Zdjęcia powinny być Twoje. Jeśli używasz zdjęć stock'owych, powinieneś posiadać ważna licencję na ich użycie, a w przypadku zdjęć z darmowych serwisów, najczęściej jest to tzw credit, czyli wymagany podpis mówiący o autorze zdjęcia. Używanie czyichś zdjęć bez zezwolenia to kradzież. Prócz konsekwencji prawnych grozi ci również blokada twojej strony i usunięcie jej z wyników wyszukiwania w Google.
Przydatne linki:
Bezpieczeństwo
Search Engine, również w intencji swojego odbiorcy wyżej ocenia strony zabezpieczone certyfikatem SSL.
Co to takiego?
To w dużym uproszczeniu zabezpieczenie danych przesyłanych pomiędzy gościem, a serwerem, na którym mieści się Twoja witryna lub e-sklep. W taki certyfikat możesz się najczęściej zaopatrzyć u swojego dostawcy usługi serwerowej. Większość providerów oferuje je w promocyjnych cenach.
Zaskoczy Cię zapewne wybór różnych certyfikatów, różnych producentów, oraz różnice w ich cenach.
Różnice te wynikają z zakresu odpowiedzialności poszczególnych certyfikatów.
Te najtańsze służą najczęściej do zabezpieczenia stron internetowych, zawierających np. formularz kontaktowy, nie obsługujących transakcji finansowych, jak np. zakupy / płatności online itp.
Korzystając z certyfikatów droższych, możesz najczęściej liczyć na ubezpieczenie transakcji e-commerce do konkretnej kwoty (np. 5.000 EUR). Wystawca takiego zabezpieczenia gwarantuje Ci w ten sposób, że dane takiej transakcji nie wyciekną na etapie komunikacji przeglądarka-serwer. Tym samym zyskujesz pewność, że przykładowo numer karty kupującego w Twoim sklepie nie zostanie przechwycony przez osoby niepożądane.
Certyfikaty wystawiane są z terminem ważności. Po upływie tego terminu (najczęściej jest to rok) należy pamiętać o odnowieniu certyfikatu, gdyż w przeciwnym wypadku Twoja strona może przestać być widoczna w sieci.
Istnieją też darmowe certyfikaty serwerowe, tzw Let’s Encrypt. Nie są one niżej oceniane, niż zabezpieczenia komercyjne, jennak nie wszyscy dostawcy usług serwerowych udostępniają je swoim klientom. Warto zapytać Twojego dostawcę, czy ma w swojej ofercie pakiety, pozwalające podpisać strony takim certyfikatem.
Przykłady dostawców oferujących tego typu usługi:
Aktualizacja oprogramowania
Właściciele sklepów / witryn stosunkowo często zaniedbują ten istotny element SEO (tak, Google również zwraca uwagę na wersje oprogramowania).
Należy pamiętać, że witryny internetowe, zwłaszcza te oparte o otwarte Frameworki (np Joomla, Wordpress) wymagają ciągłej opieki i stosowania aktualizacji. Taka potrzeba zachodzi chociażby z uwagi na fakt, że z każdą nowszą wersją Twojego Framework, czy wtyczek, które stosuje Twoja strona, wprowadzane są zabezpieczenia przeciw aktualnym zagrożeniom Internetu.
Jeśli masz dostęp do zaplecza swojej strony, bądź jednak ostrożny. Zdarza się bowiem, że aktualizacje wpływają w istotny sposób na wygląd i układ stron, a nawet powodują wystąpienia błędów. Dlatego przed aktualizacją skonsultuj ją każdorazowo z firmą, która opiekuje się Twoją stroną, a najlepiej zlecaj takie aktualizacje cyklicznie profesjonalistom.
W ramach opieki stałej nad swoją stroną warto zlecić okresowe aktualizacje oprogramowania. Firmy, oferujące takie usługi dysponują możliwością utworzenia developerskiej wersji Twojego serwisu, na której dokonane zostaną testy zgodności przed wprowadzeniem zmian na wersji "produkcyjnej", czyli widocznej dla Twoich odbiorców.
Podsumowując
Stosując powyższe zasady z pewnością podniesiesz swoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google. O zdjęcia, treści stron, nagłówki, social-media itd możesz zadbać sam, już na etapie tworzenia stron, lub w ramach drobnych poprawek. Do wielu działań będziesz jednak potrzebować interwencji programistycznej.
© Michał Krüger | kompu.net 10.2020
KOMPU.NET Technologie Internetowe
Nasza firma oferuje pełen zakres usług SEO wymienionych w powyższym artykule. Możesz zlecić nam Pozycjonowanie SEO, jako usługę całościową, albo którąś z usług składowych: Od szczegółowego audytu SEO, poprzez wyręczenie Cię w niekiedy żmudnych pracach, jak przykładowo przygotowanie zdjęć do serwisu, sporządzenie dokładnych wytycznych i rozdziału zadań, aż po prace programistyczne na Twoim serwisie internetowym.
Darmowy, podstawowy audyt SEO Twojej istniejącej strony, możemy przeprowadzić dla Cebie ZA DARMO.
Skontaktuj się z nami
- telefon: +48 661 077 726
- poprzez Formularz kontaktowy.
Darmowy audyt SEO
Zgłoś swoją stronę do darmowego, wstępnego audytu SEO.Bez zobowiązań podpowiemy Ci, co można poprawić.